سس اکسپندر یا کارت توسعه HPE SAS Expander Card

Sas Expander قطعه ای است که برای افزایش ظرفیت Storage Controller به کار برده میشود به عنوان مثال، یک کنترلر P408i-a میتواند ۸دیسک Sff را تحت پوشش خود قرار دهد اما با استفاده از Sas Expander میتوان تعداد بالایی از دیسک ها را تحت کنترل Smart Array قرارداد.

با توجه به اینکه تعداد رابط‌ های اتصال SAS کارت در حالت عادی محدود هستند، SAS Expander ماژولی است که امکان استفاده از درایوهای SAS یا SATA بیشتر (بیش از ظرفیت اولیه) را برای کارت کنترلر SAS فراهم می‌کند.

What-is-a-SAS-Expander-

 

هر کنترلری برای اتصال به دیسک ها از دو کابل MiniSas استفاده میکند که البته این کابل ها مستقیما به دیسک ها متصل نمیشوند و به قطعه ای به نام Backplane متصل میشوند. دیسک ها به BackPlane متصل میشوند و میتوانند تحت مدیریت Storage Controller قرار گیرند؛ اما هر BackPlane تعداد خاصی دیسک را تحت پوشش قرار میدهد.

حال اگر بخواهیم تعداد دیسک ها را افزایش دهیم باید BackPlane جدیدی به سرور اضافه کرده و همچنین دو کابل MiniSas به آن متصل کنیم. با توجه به اینکه از هر استوریج کنترلر نهایتا ۲ کابل میتوان دریافت کرد، به مشکل برمیخوریم و راه حل آن استفاده از Sas Expander است.

یا مثالی دیگر ، یک کارت کنترلر SAS با دو رابط خروجی با محفظه هشت‌تایی معمولی SAS و دو ورودی، از هشت درایو پشتیبانی می‌کند.

این در حالی است که با خرید کارت توسعه SAS Expander و اتصال آن با استفاده از یک کابل MiniSAS می‌توان تعداد درایوها را افزایش داد. مجموعه مورد استفاده می‌تواند از یک محفظه کوچک هشت تایی تا محفظه بزرگ 24 تایی باشد. در عین حال امکان افزایش ظرفیت با افزودن یک رابط دیگر به کارت کنترل‌گر یا یک زنجیره اضافی از SAS Expander در کنار مجموعه پیشین وجود دارد.

12G، 6G و 3G به چه معناست؟

این عناوین به صورت 12G/s، 6G/s و 3G/s هم نوشته می‌شوند. G/s به معنای گیگابیت بر ثانیه است. این موارد سرعت عملیاتی SAS برای نسل 3.0، 2.0 و 1.0 است. 12G=4800MB/s، 6G = 2400MB/s و 3G = 1200MB/s. این سرعت‌ها نظری هستند و در عمل وابسته به نوع کارت کنترل‌گر، SAS Expander، درایوها و سطح رید (RAID) مورد استفاده کمتر خواهند بود.

SAS Expander و کارت کنترل‌گر 12 گیگابیتی به تازگی وارد بازار شده‌اند و کارایی بسیار بهتری را نسبت به محصولات 6 گیگابیتی ارائه می‌کنند.

آیا استفاده از یک کابل MiniSAS پهنای باند را محدود می‌کند؟

در اکثر موارد، خیر. کابل‌های MiniSAS چند کاناله هستند. بسته به کابل، کنترل‌گر و اکسپندر مورد استفاده، هر کابل می‌تواند چهار کانال 12، 6 یا 3 گیگابیتی را پشتیبانی کند. به این ترتیب 4 کانال 12 گیگابیتی برابر با 4800 مگابیت بر ثانیه، 4 کانال 6 گیگابیتی برابر با 2400 مگابیت برثانیه و. در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

What-is-a-SAS-Expander-

از آنجا که حداکثر سرعت انتقال استاندارد درایوهای سخت در حدود 135 مگابایت بر ثانیه است، برای اشغال شدن تمامی ظرفیت یک کابل، به تعداد زیادی هارد درایو نیاز است. از طرفی دیگر، هاردهای SSD بسیار سریع‌تر هستند و برای اشغال شدن تمامی پهنای باند یک کابل، به تعداد کمتری از آن‌ها نیاز است. در برخی از موارد استفاده از دو کابل برای اتصال اکسپندر به کنترل‌گر موجب افزایش سرعت می‌شود.

خصوصیات SAS Expander چیست ؟

کارت های Sas Expander عموما از خود ویژگی خاصی ندارند و تابع ویژگی های ریدکنترلر هستند و فقط وظیفه افزایش تعداد پورت را برعهده دارند؛ اما یکی از خصوصیات این قطعه که بسیار مهم است Throughput آن است که باید به گونه ای انتخاب شود که کمتر ازSmartArray یا همان استوریج کنترلر نباشد تا حداکثر کارایی را در اختیار قرار دهد و سرعت Read و Write روی هارد دیسک ها پایین نیاید.