همواره سلامت سرور و تجهیزات مهمترین فرایندی است که باید به آن توجه وِیژه ای به آن شود. از جمله استاندارد های اتاق سرور می توان به دیوارها، سقف ،گرما و رطوبت عایق باشند، این اتاق باید بدون پنجره ساخته شود درست همانند یک یخچال. استفاده از دیوارها ضد حریق کاذب با قطر حداقل 6 سانتی‌متر و درب ها ، سقف و کف کاذب ضد حریق می تواند از حجم خسارت ها در مواقع آتش‌سوزی را تا حد قابل توجهی بکاهد.

دمای استاندارد اتاق سرور چگونه باید باشد؟

توصیه میشود برای سلامت تجهیزات برای اتاق سرور دمایی بین ۲۱ تا ۲۳ درجه سانتی گراد باشد. و رطوبت مناسب اتاق سرور بین 40 تا 55 درصد مناسب میباشد.

چگونه می توانیم دمای اتاق سرور را کنترل کنیم؟

با توجه به سنسور های مخصوص اتاق سرور میتوانیم دما و رطوبت را محاسبه کنیم.همچنین وجود حسگرهایی در نزدیکی رک‌های سرور لازم می‌باشد.

به یاد داشته باشید که دمای سرورهای شما در رک‌ها بیشتر از دمای اتاق سرور خواهد بود.حداقل رطوبت اتاق سرور ۱۰ درصد و حداکثر رطوبت آن ۸۰ درصد می باشد. کاهش یا افزایش رطوبت اتاق سرور موجب بروز مشکلات برای تجهیزات می شود.

سیستم کنترل و مانیتورینگ دما که به صورت لحظه ای اطلاعات را ثبت میکند تا شما را از فعالیت های داخل اتاق سرور  مطلع کند و بتوانید قبل از اینکه خساراتی را متحمل شوید یک اقدام هوشمندانه انجام دهید.