نگاهی به مفهموم VPN :

تونلینگ یا VPN راه حل بسیار مناسبی برای اتصال دو شبکه محلی از طریق یک شبکه Wan می باشد . به طور مثال می توانید می توانید دو شعبه از یک شرکت را از طریق بستر اینترنت و یا اینترانت به هم متصل کنید.

استفادده از تونلینگ با استفاده از میکروتیک بسیار کم هزینه خواهد بود .

میکروتیک از پروتکل های تونلینگ زیادی پشتیبانی میکند که می توان به IP IP ، GRE ، PPTP ، L2TP ، SSTP و OPEN VPN نام برد. البته میکروتیک یک پروتکل تانلینگ اختصاصی به نام EOIP نیز دارد که در لایه دو کار میکند .

در برنامه Winbox از منو سمت چپ گزینه interface را انتخاب می کنیم سپس به تب IP Tunnel می رویم .
در این قسمت یک اینترفیس جدید اضافه میکنیم . درقسمت name یک نام به آن اختصاص میدهیم و در قسمت Local address آدرس IP اینترفیس متصل به اینترنت خود روتر را وارد میکنیم و در قسمت Remote Address آدرس IP اینترفیس متصل به اینترنت روتر مقابل را وارد میکنیم .
در نظر داشته باشید که یکی از محدودیت های تونل IP IP این است که شما در هر دو سمت نیازمند Static IP هستید .

بعد از ساختن اینتر فیس های تونل IP IP باید به این اینترفیس ها IP اختصاص دهیم . مانند هر اینترفیس دیگر میکروتیک کافی است از طریق Winbox به منو IP و سپس Address بروید و یک IP برای اینترفیس Tunnel تنظیم کنید دقت داشته باشید که IP های اختصاص داده شده به اینترفیس های Tunnel در دو روتر باید در یک رنج قرار داشته باشند.

 

(VPN (Virtual Private Network یک شبکه خصوصی مجازی است که ارتباطات کپسوله‌شده (Encapsulated)، رمزنگاری‌شده (Encrypted) و تصدیق‌شده (Authenticated) را با استفاده از سیستم مسیریابی زیرساخت شبکه از طریق یک شبکه عمومی مانند اینترنت ایجاد و مدیریت می‌کند. این ارتباط می‌تواند بین دو سیستم عادی برقرار شده و یا برای ارتباط امن سرور یک سازمان با شعب آن در سراسر جهان به‌کار رود.

VPN برای کاربران تجاری بیش از یک ضرورت و بلکه نعمتی است که راهی مطمئن، امن و در عین حال ارزان برای دسترسی به فایل‌هایشان در شبکه محل کار خود (وقتی که آن‌ها در مسافرت، خانه و یا در راه هستند) در اختیار می‌گذارد.

کاربران در حالت عادی برای تماس به‌صورت Remote (راه دور) با سرور نیاز دارند که به‌صورت مستقیم و توسط یک ارتباط DialUp به سرور RAS متصل شوند.