معرفی انواع سی پی یو های سرور HP

پردازنده یا سی پی یو های سرور دقیقا شبیه به سیستم های شخصی می باشد اما با این تفاوت که در سیستم های شخصی یک پردازنده پشتیبانی میشود اما در سرور ها بیش از یک عدد ، پردازنده های سرور ها همانند مغز انسان عمل پردازش را انجام میدهد و سرور بدون آن عملی انجام نخواهد داد.

سرورهای HP همچون سایر برندهای سرور، در مدل و نسل های مختلف طراحی و روانه بازار می شوند. CPU های آنها نیز باید با مدل و نسل سرور سازگار باشند.اگر مثالی بزنیم سری پردازنده های Intel Xeon Gold 6240 ؛

Intel Xeon Gold 6240

خود در ورژن و مدل های مختلف تولید شده است که البته فرکانس پردازشی، مقدار کش، تعداد هسته، مقدار مصرف انرژی و حافظه های رم سازگار با آنها متفاوت است. 

انواع سی پی یو سرور

 

Xeon-silver

سی پی یو های خانواده زئون (Xeon) اکثرا برای استفاده در سرورها های اپ پی طراحی شده اند. بدلیل تعداد هسته و قدرت پردازش بالا، این پردازنده ها می توانند تعداد زیادی فرمان پردازشی که توسط کاربران متصل به سرور ارسال می شود را پشتیبانی کنند. به همین دلیل سی پی یو زئون برای بازی (Game) نیز انتخابی مناسب به نظر می رسد. 

پردازنده های Xeon برای اولین بار در سال 2000 به‌صورت Embedded (جاسازی شده) استفاده شد. در سال 2005 به‌صورت تجاری روی سرورها استفاده گردید و تا هم اکنون در نسل ها و مدل های مختلف توسط برند قدرتمند Intel توسعه و عرضه می شود.

در سرورهای HPE ، پردازنده ها بر اساس نسل آنها، به چند دسته تقسیم می شوند. به‌طور مثال: سرورهای نسل 7 از سری پردازنده های Intel Xeon X, L, E ، نسل 8 از سری پردازنده های Intel Xeon E5-2620 V2, V3 ، نسل 9 از سری پردازنده های Intel Xeon E5-2600 V3, V4 و نسل 10 نیز از پردازنده های جدید Intel Xeon Platinum, Gold, Silver, Bronze استفاده می کنند.

شرکت HPE طوری سرورهای خود را طراحی کرده که سوکت پردازنده ها آنها فقط برخی پردازنده ها را پشتیبانی کرده و با پردازنده های نسل های قبل و بعد خود سازگار نیستند.

چرا پردازنده مخصوص سرور با کامپیوترهای عادی، متفاوت هستند؟

CPU های سرور دارای هسته های پردازشی و کش بیشتری نسبت به CPU های نوع دسکتاپ هستند و برای استفاده مداوم و پاسخگویی به تعداد زیادی کاربر، طراحی شده اند. به همین دلیل طراحی متفاوتی نسبت به نوع دسکتاپ دارند. هنگامی که یک کامپیوتر دسکتاپ پاسخگوی نیاز یک شرکت و یا سازمان برای پردازش وسیع اطلاعات نباشد، سرور انتخاب اول خواهد بود. پردازشگر سرور در کنار هاردهای مطمئن، تعداد زیادی رم و سخت‌افزار دیگر، سرعت بسیار بالایی برای پردازش اطلاعات در اختیار تعداد زیادی کاربر قرار می دهد.

قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی ECC

ECC

فناوری تصحیح خطای ECC در رم سرور استفاده می شود. این فناوری نیز توسط پردازنده های سرور پشتیبانی می شود. این ویژگی بسیار مهمی است که در رم و CPU سرورهای تعبیه شده تا خطاهای سیستمی تصحیح شده و خبری از کراش یا خرابی اطلاعات نباشد.

فرکانس CPU سرور

Intel-processor

فرکانس پردازنده های سرورها همانند تمام دیوایس های دارای CPU، بر اساس نوع کاربری متفاوت هستند و نمی توان حتی برای یک مدل سرور فرکانس ثابتی را نام برد. می‌دانیم که پردازنده‌ها از مقیاسی به نام مگاهرتز یا گیگاهرتز برای تعیین قدرت پردازش استفاده می کنند. همانند پردازنده های کامپیوترهای شخصی، سرورها نیز از پردازنده هایی استفاده می کنند که دارای تعداد هسته منطقی و مجازی، میزان کش و سرعت پردازش هستند.

در سرعت پردازش سرور نیز یک فرکانس پایه و یک فرکانس توربو تعیین و تعبیه شده که در شرایط متفاوت کاربری این فرکانس متفاوت خواهد بود. برای مثال یک پردازنده Scalable که بر روی نسل دهم سرورهای HPE استفاده شده و سازگار است، می تواند دارای فرکانس پایه 2.2 گیگاهرتز و فرکانس توربو 3.0 گیگاهرتز باشد. اگر میزان کاربری از سرور به شدت بالا باشد، پردازنده خود را در حالت توربو و فرکانس 3.0 قرار می دهد تا نهایت سرعت پردازش استفاده شود.

 

ویژگی های پردازنده های سری Intel Xeon از خصوصیات پردازنده های سری زئون می توان به مواردی مانند

  • کار به صورت چند پردازنده در یک سیستم (این میزان با هشت سی پی یو در یک سیستم توسط این پردازنده ها قابل پشتیبانی است)
  • بهینه شده برای پردازش های با ظرفیت بالا
  • بهینه شده برای پردازش دیتا به طور دائمی در مدت زمان بالا
  • کار با چند فرکانس در یک پردازنده (این قابلیت برای تمام پردازنده های این رده امکان‌پذیر نمی باشد)
  • بهینه شده برای مجازی سازی اشاره کرد

 

بررسی پردازنده های Intel Xeon Scalable

پردازنده های این رده به چهار دسته:

  • Intel Xeon Scalable Platinum Series
  • Intel Xeon Scalable Gold Series
  • Intel Xeon Scalable Silver Series
  • Intel Xeon Scalable Bronze Series

تفاوت ها از نظر میزان پشتیبانی از RAM

این پردازنده با توجه به نسل آن ها از ظرفیت های مختلفی از رم های سرور پشتیبانی می کنند. در واقع یکی از فاکتور هایی که کمپانی اینتل به شدت در این نسل آن را ارتقا داده است میزان پشتیبانی رم در نسل سوم این پردازنده ها می باشد به طوری که در نسل اول این پردازنده ها ازحداکثر  768GB حافظه رم پشتیبانی میکنند و حداکثر از باس رم 2666 پشتیبانی می کند.

در نسل دوم این سی پی یو ها حداکثر از 1TB حافظه رم با باس 2933 پشتیبانی می کنند. اما در نسل سوم پردازنده های Intel Xeon Scalable این ظرفیت به طور چشم گیری افزایش پیدا کرده است به طوری که پردازنده های این نسل حداکثر از 6TB حافظه رم باس 3200 را پشتیبانی می کند.

تفاوت ها از نظر هسته قابل پردازش (Core)

پردازنده های نسل اول و دوم Intel Xeon Scalable حداکثر از 28 هسته پردازشی پشتیبانی می کنند که از این حیث تفاوتی در میزان پشتیبانی آن ها از نظر تعداد هسته قابل پردازش وجود ندارد اما این امر در سی پی یو های نسل سوم Scalable به این صورت نمی باشد. پردازنده های نسل سوم در این رده حداکثر از چهل هسته پردازشی (40-Core) پشتیبانی می کند که این ظرفیت نسبت به نسل های قبلی بیش از 40 درصد رشد داشته است که خود از اصلی ترین تفاوت های میان نسل سوم با نسل های قبلی می باشد.

تفاوت ها از نظر میزان حافظه Cache

afrasrv-cache-memory

از مهمترین فاکتورها در قابلیت های یک پردازنده می توان به میزان حافظه Cache آن اشاره کرد به طوری که میزان بالای حافظه Cache در عملکرد سرور ها به خصوص در سرورهایی که مجازی سازی در آن نجام شده است از اهمیت بالایی برخوردار است. البته این نکته باید در نظر گرفته شود که منظور از میزان حافظه Cache حافظه لایه سوم آن می باشد.

پردازنده های نسل اول و دوم Scalable از حداکثر حافظه کش لایه سوم 38.5MB برخوردار است که از این حیث تفاوتی بین نسل اول و دوم پردازنده های این سری نمی توان قائل شد. میزان حافظه کش لایه سوم در پردازنده های نسل سوم این سری با بیش از 50 درصد افزایش میزان حافظه کش تا 60MB افزایش پیدا کرده است به طوری که برای مثال هر عدد پردازنده مدل Intel Xeon Scalable Platinum 8380 از 60MB حافظه Cache Level 3 پشتیبانی می کند.