معرفی ۱۰ ابزار تست نفوذ رایگان 2023

تست نفوذ به اختصار به آن Penetration می گویند یک چرخه حمله سایبری شبیه سازی شده است که هکرهای اخلاقی حرفه ای برای پیدا کردن و نشان دادن آسیب پذیری های شبکه آن را انجام می دهند. هکرهای اخلاقی برای انجام تست نفوذ از ابزارها و تکنیک های مختلفی استفاده می کنند. در این مقاله ما به معرفی 10 ابزار که هکرهای اخلاقی از آن استفاده می کنند خواهیم پرداخت.

از این رو ، ابزارهایی برای ارزیابی آسیب پذیری و تست نفوذ (VAPT) وجود دارد که به سیستم شما در داخل شبکه و خارج از وب مثل یک هکر حمله می کنند. اگر دسترسی غیر مجاز تصور شود ، بدون شک سیستم باید تغییر کند.

بگذارید یک نکته رایج را روشن کنم که تست نفوذ به عنوان  pen test نیز شناخته می شود ، و معمولاً توسط شرکتها استفاده می شود زیرا این یکی از بهترین رویه ها برای شرکتها و افراد برای دفاع از خود است.

درگذشته شناسایی و همچنین انجام هک بسیار دشوار بود ، زیرا این امر به مقدار زیادی دست و پا زدن دستی نیاز داشت.اما امروزه به دلیل این که دسترسی ابزارهای نفوذ کاملاً امکان‌پذیر است. می توان گفت اکنون تردیدی نیست که جنبه تهدید به طور مرتب در حال رشد است.

همانطور که به نظر می رسد تنها یک تهدید کشف شده است که بسیاری از موارد مبهم هنوز در حال سرقت هستند. بنابراین همانطور که در بالا ذکر کردیم ، یکی از بهترین روش ها ، به ویژه برای مشاغل و شرکت ها ، برای محافظت از خود با کمک Penetration Test یا Pen Test است.

واقعیت این است که اهداف و پیامد های آنها کاملاً متفاوت است. از این رو اگر در مورد ارزیابی آسیب پذیری صحبت کنیم ، آن را مستقیماً طبقه‌بندی و گزارش می کند که ضعف آن چیست. در حالی که از طرف دیگر ، یک تست نفوذ به سادگی سعی می کند با استفاده از آسیب پذیری ها تصمیم بگیرد که دسترسی غیرمجاز یا سایر فعالیت های مخرب قابل تصور است.

تست نفوذ چیست؟ Penetration Testing 

تست نفوذ (pentesing) روشی برای شبیه سازی حمله به اسکن ، آزمایش و شناسایی آسیب پذیری در سیستم رایانه ای مجاز یا شبکه برای جلوگیری از آن با وصله گذاری سیستم آسیب پذیری است.

تست نفوذ توسط ابزار Penetration Testing Tools به طور خودکار انجام می شود که به طور کلی برای شناسایی نقطه ضعف استفاده می شود تا با کمک این ابزار بهبود یابد.

همچنین می توانیم بگوییم که ابزارهای تست نفوذ به عنوان بخشی از تست نفوذ برای خودکار سازی برخی از کارهای خاص ، توسعه بهره وری آزمایش و کشف مواردی که یافتن آنها تنها با استفاده از روش های تجزیه و تحلیل دستی ممکن است چالش برانگیز باشد ، مورد استفاده قرار می گیرند. دو ابزار ضروری تست نفوذ ، ابزارهای تجزیه و تحلیل ایستا و ابزارهای تحلیل پویا هستند.

علاوه بر این ، به عنوان مثال ، بگذارید Veracode را انتخاب کنم ، اکنون ممکن است بسیاری از شما فکر کنید که چرا فقط Veracode ، چرا نه چیز دیگری؟ اگر به این فکر می کنید ، بگذارید توضیح دهم که Veracode به سادگی هم کد پویا و هم تجزیه و تحلیل کد استاتیک را انجام می دهد و ضعف امنیتی مختلفی را شامل می شود که شامل کد بد و همچنین از دست دادن عملکردی است که ممکن است منجر به شکست امنیتی شود.

برای درک بهتر ، می توانیم بگوییم که این دقیقاً مانند فیلم هایی است که مشاوران هکر به شبکه های عملیاتی شما حمله می کنند تا نقاط ضعف را قبل از اینکه مهاجمان انجام دهند ، پیدا کنند. این یک حمله سایبری پنهان است که در آن پنتستر یا هکر شایسته از ابزارها و روش های قابل دسترسی برای افشای هکرهای بدخیم استفاده می کند.

 

چرا ابزارهای تست نفوذ ضروری هستند؟

پس از دانستن اینکه ابزار تست نفوذ چیست ، اکنون برخی از شما فکر می کنید که چرا این ابزارهای نفوذ بسیار ضروری هستند.

همانطور که در بالا بحث کردیم این ابزارها برای یافتن نقاط ضعف و نقاط مورد استفاده قرار می گیرند ، بنابراین به شما کمک می کند تا از این حملات عبور کنید. این ابزارهای تست نفوذ توسط شرکت ها و سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرند تا بتوانند از طریق این ابزارها از سیستم عامل خود محافظت کنند و هکرها را از کسانی که اطلاعات خصوصی شرکت های خود را می دزدند ، متوقف کنند. این آزمایشات نفوذ به طور کلی توسط آزمایش کنندگان ، برخی از متخصصان شبکه یا توسط متخصصان امنیت انجام می شود. انجام این ابزارهای نفوذ نیز دارای مزایایی است. به نظر می رسد که این تیم چشم انداز متفاوتی در مورد چگونگی تشویق محافظت از آنها برای تیم فناوری اطلاعات فراهم می کند.

در مرحله بعد ، همیشه بازخورد صادقانه ای را ارائه می دهد ، و در آخر ، یک برنامه بسیار گسترده و قابل توجه است زیرا فقط به سخت افزار محدود نمی شود. با این حال ، می توان گفت که برای انجام و دستیابی به یک تست نفوز موفق ، شما باید ابزار مناسب را انتخاب کنید.

به طور کلی ، همه ما به خوبی می دانیم که اگر شما کاملاً به این دنیا یا این عبارت تازه وارد هستید ، بگذارید توضیح دهم که تست نفوز می تواند یک کار پیچیده باشد ، زیرا به معنای واقعی کلمه ساعت ها طول می کشد حتی گاهی اوقات نیز روزها طول می کشد.

 

ده ابزار تست نفوز رایگان ۲۰۲۱

  • Metasploit
  • NMAP
  • Wireshark
  • Aircrack
  • Nessus
  • Social Engineering Toolkit
  • W3AF
  • Burp Suite
  • BeEF
  • SQLmap

 

Metasploit

این مجموعه بسیار مشهوری در بین چندین ابزار تست نفوذ است.همانطور که از نظر متخصصان امنیت سایبری و سایر کارشناسان فناوری اطلاعات ، این ابزار بسیار مفید است زیرا سالها برای دستیابی به اهداف و وظایف مختلف وجود دارد. علاوه بر این ، نقاط ضعف مختلف را کشف می کند ، ارزیابی های امنیتی را انجام می دهد ، و همچنین یک تکنیک دفاعی را تدوین می کند.

شما می توانید از ابزار Metasploit در سرورهای مختلف مانند برنامه های آنلاین ، شبکه ها و مکان های مختلف دیگر استفاده کنید.

فرض کنید ، اگر ضعف یا سو استفاده امنیتی جدیدی رخ داده باشد ، برنامه آن را تشخیص می دهد. خوب ، اگر لازم است امنیت بنیاد خود را بر اساس ضعف قدیمی تخمین بزنید ، Metasploit گزینه مناسبی برای شما خواهد بود زیرا پیشرفته ترین و موفق ترین چارچوب در بین تمام ابزارهای نفوذ است ، به طور خلاصه ، می توان گفت که یک محصول تجاری است.

 

NMAP

بعد از Metasploit ، اکنون ما NMAP را داریم ، همچنین به عنوان نگاشت شبکه شناخته می شود که ابزاری رایگان و منبع باز برای بررسی سیستم ها یا شبکه های شما برای نقاط ضعف مختلف است. همچنین اگر می خواهید فعالیتهای دیگری مانند نظارت بر زمان میزبان یا سرویس و نقشه برداری از سطوح حمله شبکه را انجام دهید ، این ابزار نیز مفید است.

به طور کلی در همه سیستم عامل های اصلی اجرا می شود و برای اسکن شبکه های بزرگ و کوچک مناسب است. با استفاده از این ابزار می توانید از ویژگی های مختلف هر شبکه هدف ، از جمله میزبانهای قابل دسترسی در شبکه ، نوع سیستم عامل های فعال و نوع فیلترهای کانتینر یا فایروال های موجود در منطقه ، مطلع شوید. استفاده از NMAP خود قانونی است و نه تنها این یک ابزار  مفید است.

 

Wireshark

در مرحله بعدی ، ما Wireshark را داریم ، زیرا یک ابزار جهانی برای شناخت عبور از ترافیک در شبکه شما است.

 

معمولاً برای نفوذ به مشکلات روزمره اتصال TCP / IP استفاده می شود. این ابزار از تجزیه و تحلیل تعداد پروتکل ها  ، از جمله تحقیق در زمان واقعی و کمک به رمزگشایی برای بسیاری از پروتکل ها پشتیبانی می کند.

 

علاوه بر این ، اگر می خواهید بسته های داده ای را ضبط کنید ، به شما این امکان را می دهد که ویژگی های مختلف بسته های فردی را بررسی کنید ، از جمله اینکه از کجا دریافت می شوند ، هدف آنها و پروتکل مورد استفاده آنها چیست. با تمام این اطلاعات ، می توانید آسیب پذیری های امنیتی را در شبکه خود بدون دردسر تشخیص دهید.

 

از این رو ، اگر تازه شروع به کار می کنید ، Wireshark ابزاری است که باید یاد بگیرید.

 

Aircrack-NG

یکی از بهترین ابزارهای جامع Aircrack است ، مجموعه خوبی از ابزارهای مفید برای بررسی آسیب پذیری های شبکه WiFi را ارائه می دهد. این ابزار به سادگی شما را قادر می سازد تا با به دست گرفتن بسته های داده و انتقال آنها به پرونده های متنی برای تجزیه و تحلیل بیشتر ، امنیت شبکه WiFi خود را زیر نظر بگیرید.

علاوه بر این ، شما همچنین می توانید عملکرد کارتهای WiFi را از طریق گرفتن و تزریق بررسی کنید. علاوه بر این ، استفاده از این ابزار حسابرسی امنیت رایگان است.

واقعیت این است که کرک کردن وای فای امروزه اغلب به دلیل آرایش کم رمزهای عبور نامناسب یا پروتکل های رمزنگاری قدیمی امکان پذیر است. بنابراین Aircrack یکی از بهترین گزینه ها برای بسیاری از کاربران است.

 

Nessus

Nessus یکی از رایج ترین و پرکاربردترین اسکنرهای آسیب پذیری در جهان است ، از این رو توانسته است در سال 2000 ، 2003 و 2006 مقام اول را در رتبه بندی جهانی به عنوان بهترین ابزار امنیت شبکه موجود در اینترنت بدست آورد. اساساً ، این ابزار با شناسایی نقاط ضعف و خطاهای پیکربندی قابل استفاده برای حملات ، به سادگی از حملات شبکه جلوگیری می کند. بنابراین ، Nessus اساساً استاندارد جهانی برای جلوگیری از حملات شبکه ، شناسایی آسیب پذیری و تشخیص مشکلات پیکربندی است که توسط هکرها برای ورود به شبکه استفاده می شود.

جدا از همه این موارد ، این ابزار شناخته شده توسط Nessus توسط بیش از 1 میلیون کاربر در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است که این امر باعث می شود تا این شرکت به عنوان رهبر ارزیابی آسیب پذیری ، پیکربندی امنیتی و رعایت استانداردهای امنیتی شناخته شود. علاوه بر این ، همه ما به خوبی می دانیم که تلفن های همراه ، ابر و اینترنت فناوری های آینده هستند و ایمن سازی صحیح آنها بسیار مهم است. از آنجا که تمام این فناوری های جدید به سادگی فرضیاتی را که در گذشته برای فناوری امنیتی استفاده کرده ایم تغییر می دهند.

 

اکنون زمان آن رسیده است که به امنیت ۲.۰ تبدیل شویم ، این یک محصول امنیتی نسل بعدی نیست ، اساساً مجموعه ای از قابلیت های مهم است که با هم در یک راه حل کامل ادغام شده اند.

 

 

Social Engineering Toolkit

social engineering

این یک ابزار منحصر به فرد در توالی است که حملاتی را که به سمت عنصر انسانی هدف قرار می گیرد نسبت به مؤلفه سیستم تشخیص می دهد. این ابزار ویژگی های خارق العاده ای دارد که به شما امکان می دهد ایمیل ، برنامه های جاوا و بسیاری موارد دیگر از جمله کد حمله ارسال کنید. ناگفته نماند که این ابزار بسیار دقیق و فقط برای اهداف کلاه سفید تمرین می شود.

در حال حاضر اگر در مورد در دسترس بودن آن صحبت کردیم ، بگذارید روشن کنم که این ابزار دارای یک رابط خط فرمان است و روی Linux ، Apple Mac OS X و Microsoft Windows اجرا می شود. و این یک ابزار منبع باز است.

 

W3AF

w3af

اکنون ما در مورد W3AF بحث خواهیم کرد ، این یک چارچوب حمله و بازرسی برنامه های وب است. این ابزار سه نوع پلاگین دارد. کشف ، حسابرسی و هزینه ای که به دلیل ضعف در سایت با یکدیگر تعامل دارند ، برای مثال ، به نظر می رسد یک پلاگین کشف در W3AF برای URL های مختلف برای بررسی کمبود و تحویل آن به پلاگین حسابرسی است که سپس با استفاده از این URL ها چندین مورد را جستجو می کند . بنابراین ، می توانید به تولیدکننده تقاضا منتقل شوید و سپس با استفاده از پارامترهای قابل تغییر ، آزمایش دستی برنامه وب را می توان انجام داد. این برنامه همچنین دارای ویژگی هایی برای به کارگیری آسیب پذیری هایی است که به دست می آورد.

 

 

Burp Suite

Burp Suite

این ابزار یکی از اسکنرهای اساسی است که دارای یک ابزار “intruder” برای حملات است ، اگرچه بسیاری از کارشناسان تست حفاظت سوگند می خورند که آزمایش قلم بدون این ابزار غیرقابل باور است.

این ابزار رایگان نیست ، اما بسیار مقرون به صرفه و کارآمد است. اساساً ، این ابزار با کارهای مختلف مانند رهگیری پراکسی ، کشیدن محتوا و عملکرد ، اسکن اشتغال وب و موارد دیگر بسیار شگفت آور است. علاوه بر این ، شما همچنین می توانید برای انجام این نوع کارها در همه سیستم عامل های بزرگ مانند windows ، Apple Mac OS X و محیط های Linux از این ابزار استفاده کنید.

 

BeEF

BeEF به سادگی مخفف Browser Exploitement Framework است. بنابراین این یک ابزار تست نفوذ است که بر روی مرورگر وب متمرکز است. این ابزار دارای رابط کاربری گرافیکی است و در همه سیستم عامل های بزرگ مانند Linux ، Apple Mac OS X و Microsoft Windows کار می کند. و جدا از همه این موارد ، این یک برنامه منبع باز گسترده است.

 

SQLmap

این یک ابزار فوق العاده منبع باز تست نفوز است که عمدتا برای شناسایی و بهره برداری از اثرات تزریق SQL در یک برنامه و هک کردن بر روی سرورهای پایگاه داده مختلف استفاده می شود. جدا از همه این موارد ، این ابزار رابط کاربری خط فرمان را ارائه می دهد ، بنابراین از همه سیستم عامل های اصلی پشتیبانی می کند و تمام نسخه های این ابزار به صورت رایگان در دسترس هستند ، به این معنی که در صورت تمایل می توانید به راحتی آنها را بارگیری کنید.

اساساً این ابزار برای شناسایی و استفاده از مشکلات تزریق SQL در یک برنامه و هک کردن سرورهای مختلف پایگاه داده استفاده می شود. علاوه بر این ، همانطور که قبلا گفتیم ، با رابط خط فرمان ظاهر می شود و برای سیستم عامل های مختلف مانند Linux ، Apple Mac OS X و Microsoft Windows در دسترس است.

مهمترین چیز این است که تمام نسخه های این ابزار برای بارگیری رایگان هستند ، همانطور که قبلا گفتیم این یک ابزار منبع باز است ، بنابراین می توانید آن را به راحتی بارگیری کنید و به راحتی برای استفاده خود استفاده کنید.